Social icons

Sardinie je moje velká srdcovka. A proto jsem se rozhodla o ní psát a s tímto krásným ostrovem vás třeba i blíže seznámit. Na Sardinii jezdíme s přítelem už čtvrtým rokem a jelikož se nám toto místo oběma zalíbilo, cítíme se zde jako doma, v mém případě zásadně i ovlivnilo moje šití a moje další kreativní činnosti,  máme v plánu se tam i na delší dobu přesunout, strávit tam tak více času a ostrov a jeho zvyklosti i více poznat. Na Jedu v šití! tak nově naleznete i kategorii Sardinie, které vás doufám bude bavit a třeba vás i inspiruje k novým cestovatelský dobrodružstvím ( nejen na Sardinii :)Jsou to již 3 roky, co jsme poprvé vstoupili na rozehřátou půdu ostrova Sardinie. Bylo 6:50 ráno, 17. září roku 2018 a náš trajekt právě kotvil v přístavu Olbia na severu Sardinie. Byli jsme unavení, ale šťastní. Po dlouhé a náročné cestě, která začala na pobřeží Chorvatska ve městě Split, kde jsme nastoupili na první trajekt směr italská Ancona, ve které jsme strávili pár dní a poté se s baťohy na zádech vydali autobusem napříč Itálií do města Civitavecchia u Říma. Odtud už nám jel trajekt na naší vysněnou Sardinii. 


Ancona


Necestovali jsme v té době autem, protože můj stařičký ford by tu cestu s nejvyšší pravděpodobností nedal. A tak jsme plní očekávání vystoupili z trajektu a vydali se hledat autobus, který by nás zavezl do cíle naší cesty - přímořského městečka San Teodoro. Po menším zmatku a běhání po přístavu sem a tam, jsme konečně autobus našli a měli jsme štěstí, akorát se chystal vyrazit.
městečko Civitavecchia, kde jsme čekali na trajekt na Sardinii
Sardinie - San Teodoro - La Cinta


Sardinie je ostrov, který je lemován pobřežím s nádhernými plážemi a zálivy a v jeho středu je zase naopak velmi hornatý či kopcovitý. Je to jedná z hlavních věcí, kterou na Sardinii máme rádi. Ta rozmanitost. Člověk zde může trávit čas na krásných plážích s bílým pískem a se smaragdově modrou vodou nebo naopak si může vyrazit do hor na nějaký výšlap a obdivovat tak ostrov i z výšek. 


Pokud se na Sardinii pohybujete autem nebo nějakým jiným dopravním prostředkem a vyhnete se jediné “dálnici”, která vás provede středem ostrova od severu k jihu nebo naopak, tak jisto jistě strávíte většinu času jízdy na úzkých silnicích, kroutících se podél pobřeží v kopcích. A takto nás i poprvé přivítala Sardinie. Autobus to s námi kličkoval po silničkách směrem k našemu cíli a přítel ten to nesl špatně. Já jsem celá nadšená pozorovala okolí z okna a dráhu autobusu jsem moc nevnímala, ale přítel, který neseděl u okýnka to celé protrpěl :) Trpíme popravdě dodnes. Pokaždé když se na Sardinii vrátíme tak se většinou docela rozhoduji, jestli budu zrovna řídit nebo ne. Pokud neřídím, tak mi bývá většinou na cestách po Sardinii dost špatně :) Ale pokud sednu za volant, tak potom nestíhám sledovat všechnu tu krásu kolem. No tak a teď se rozhodněte :)
San Teodoro - centrum


První rok jsme strávili na Sardinii 14 dní. Původně byl v plánu pouze týden, ale jelikož nám bohužel (nebo snad bohudík :) nevyšlo počasí tak jsme si pobyt prodloužili. První týden jsme navštívili městečko San Teodoro, které se pyšní jednou z nejkrásnějších pláží na ostrově. Pláž se jmenuje La Cinta, táhne se do dálky až 3,5 km, všude je čistý bílý písek a voda ta je smaragdově modrá a průzračná. K tomu všemu z ní máte boží výhled na nedaleký ostrov Tavolora, který se majestátně tyčí v dálce nad mořem. Tohle místo, tohle město je od té doby naše srdcovka a každý rok se tak do San Teodora rádi vracíme. Už se zde cítíme jako doma.  Městečko San Teodoro není moc velké, ale přesto zde naleznete veškerý servis a nic vám nechybí. Od větších obchodů s potravinami, kde si nakoupíte kvalitní potraviny i za lepší ceny po obchody malé s nabídkou typických místních výrobků. Restaurací je v San Teodoru nespočet a několik z nich je opravdu top a nabízejí skutečný gastronomický zážitek. Ale o tom až v dalších příspěvcích :)
La Cinta


Pláž La Cinta není samozřejmě jedinou pláží v San Teodoru. Naleznete zde ještě nejméně další dvě, které stojí za to navštívit. Pláž Isuledda je známá především nadšencům do potápění a to díky členitým útesům po jedné straně pláže, kde se to rybkami a dalšími mořskými živočichy jen hemží. 


Mezi La Cintou a pláží Isuledda se nachází pláž Cala d’Ambra. Je to delší, členitější pláž, která se od již zmíněných pláží liší svojí divokostí a větším množství kamenů a oblázků mezi bílými písky. 


První týden na Sardinii nám však bohužel moc nevyšlo počasí. Přišlo akorát období bouřek a málokdy se ukázalo slunce. Rozhodli jsme se proto, že si pobyt prodloužíme a vydáme se na jih země do hlavního města Cagliari. Tentokrát jsme se i rozhodli půjčit si auto, protože bez auta jste na tomto ostrově docela ztracení. Můžete sice cestovat autobusem, ale není to zrovna moc pohodlné a taky spoje nejsou úplně spolehlivé. Tak jsme si tedy vypůjčili auto na letišti Olbia a vydali se vstříc novým zážitkům. 

pláž La Cinta


Ještě k tomu vypůjčení auta. No asi vám nemusím ani povídat, že to je poměrně dražší záležitost. Domluva v místní půjčovně taky nebyla úplně jednoduchá a po vrácení auta nám přičetli závady, které jsme samozřejmě my nezpůsobili. Takže to byl týden, kdy jsme si na Sardinii půjčili auto poprvé a naposledy :) Od té doby jezdíme na Sardinii zásadně autem vlastním. 


Po cca 3 a půl hodinách jízdy jsme dorazili do hlavního města Sardinie, Cagliari. Cestou jsme se ještě zastavili na skvělou koupačku na západním poloostrově Sinis. Nachází se zde i známé archeologické naleziště v Tharrosu

poloostrov Sinis a věž v Tharrosu


Ubytování na nadcházející týden jsme našli ve městě, které navazuje hned na hlavní město Cagliari, Quartu SanťElena. Pronajali jsme si krásný dvoupatrový byteček přes airbnb a z něj jsme každý den vyráželi na výlety po okolí. 


Velmi nás nadchlo severovýchodní pobřeží v oblasti kolem obce Villasimius. Je to jedna z nejoblíbenějších oblastí na Sardinii, hlavně díky nádherným plážím. My jsme si zde oblíbili pláž Mari Pintau, na kterou jsem se vrátili i další rok. Mari Pintau


Porto Giunco - obec VillasimiusProšli jsme si i centrum hlavního města Cagliari. Cagliari je opravdu rozlehlé město. Je na něm docela vidět, že jih Sardinie patří spíše k chudším oblastem oproti severu, ale co jsem slyšela, tak se již rozdíly začínají celkem vyrovnávat. Určitě stojí za to si projít historické centrum a jeho okolí. Hlavní část historického centra se nachází v podstatě na kopci. Obklopují ho vysoké hradby, v jejichž okolí naleznete uličky plné restaurací a obchodů se suvenýry. Tam to skutečně žije a stojí za to si to tam projít :) 


Cagliari


Týden na Sardinii nám poté utekl jako voda a my jsme se museli vydat opět na cestu domu. Tentokrát jsme si již nedávali roadtrip přes Evropu, ale zvolili jsme pohodlnější cestu letadlem. Já teda létat úplně nesnáším, takže to pro mě nebyl zrovna příjemný zážitek, ale nedalo se nic dělat :) 2. října jsme nakonec úspěšně přistáli na ruzyňském letišti. 


Čas strávený na Sardinii byl pro nás opravdu zážitek. Myslím, že jsme na naší první návštěvě stihli i mnoho poznat. Navštívili krásné San Teodoro na severu a poté prozkoumali i severní a severovýchodní pobřeží. Mezitím jsme se podívali i do středozemí, kde jsme navštívili ve městě Barumini jednu z největších nuraghe staveb. Jedná se o velké neolitické kamenné stavby ještě z dob před n.l. Na Sardinii jich najdete spousty, a některé z nich jsou poměrně dost zachovalé a lze si je projít s průvodcem. 
Nuraghe - Barumini


Sardinie má obecně velmi bohatou historii, která zahrnuje i tyto starověké kmeny Nuraghů. Ostrov byl v minulosti kolonizován Féničani a Kartaginci, zažil období vlády Římanů, germánských Vandalů či Arabů. To vše za sebou zanechalo nezměrné množství archeologických památek, které jsou nyní přístupné i veřejnosti. O tom všem se však chystám psát v dalších příspěvcích :)


Sardinie nás po první návštěvě skutečně nadchla a to tak, že jsme se na ní vydali i v následujících letech. V roce 2019 jsme na ní strávili celý měsíc a velkou část jsme i procestovali. Další rok už přišla covidová pandemie, ale to nás nezastavilo a v roce 2020 jsme na ostrově strávili alespoň 14 dní. Pak už se rok přehoupl do letošního a my se koncem ledna chystali na Sardinii odjet na delší dobu. Bohužel to kvůli pandemické situaci nevyšlo a vstup na ostrov nám nebyl povolen. My se ale nevzdáváme a chceme náš sardinský sen uskutečnit. Chystáme se tam opět vyrazit ke konci sezóny a máme v plánu zůstat aspoň do začátku sezóny další :) Tak si budem držet palce :) 


P.S. Omlouvám se za kvalitu fotek…bohužel jsem v té době ještě nedisponovala lepším foťákem, takže vše je foceno na mobil :)Používá technologii služby Blogger.