Social icons

 První město, které jsme na Sardinii před 3 lety navštívili bylo přímořské městečko San Teodoro na severovýchodním pobřeží. Nakonec nás natolik okouzlilo, že jsme se do něj už třikrát vrátili. Je to místo, kde se na Sardinii skutečně cítíme jako doma, známe každý jeho kout, téměř každou uličku, kde mají nejlepší zmrzlinu nebo kam zajít na dobré těstoviny. Rok po první návštěvě jsme se na Sardinii opět vrátili a strávili na ní celý měsíc. Velkou část jsme i procestovali a na poslední noc jsme vyrazili do San Teodora. Nedokázali jsme si představit, že bychom ho ten rok nenavštívili. Pamatuji si úplně přesně, že když jsme poté procházeli opět jeho uličkami a chystali se někam na jídlo, tak jsme se s přítelem oba v ten okamžik shodli, že nám je v tom městečku hrozně fajn. Všechno nám už bylo známé a sálalo skoro až domácí pohodu. Tím se nám  San Teodoro už definitivně zarylo do srdce a nemohlo to skončit jinak než, že následující rok jsme v něm opět zakotvili na celé dva týdny :)San Teodoro se nachází na východním pobřeží ostrova v jeho severní části, jižně od města Olbia. Město Olbia patří mezi hlavní vstupní brány na Sardinii. Naleznete zde velké mezinárodní letiště a  přístaviště pro lodní dopravu, včetně trajektů, které pravidelně křižují mezi Sardinií a pevninou Itálie. Do San Teodora je to poté z Olbie cca 20 minut autem, takže je to skoro “za rohem” :) 

ranní příjezd do přístavu OlbiaSan Teodoro je obec, která se nachází v provincii Sassari. Obyvatel zde žije přibližně pět tisíc. Je to jeden z hlavních turistických cílů na Sardinii, hlavně kvůli nádherným plážím, které se zde nacházejí. Abych pravdu řekla, San Teodoro jsme ještě nikdy nezažili v hlavní sezóně. S přítelem cestujeme pouze mimo sezónu nebo cestu směřujeme až k jejímu konci. Snažíme se tak vyhnout přeplněným plážím a památkám. 


Co se týká ubytování, samozřejmě je v hlavní sezóně obecně všude dražší. My jsme v San Teodoru vyzkoušeli jak bydlení v rámci airbnb, ale nebránili jsme se ani kempování :) Kempy jsou v San Teodoru velké a čisté a většinou se nacházejí při hlavních plážích. 


kempování v San Teodoru


První rok jsme strávili v San Teodoru celý týden. Bohužel jsem se strefili do horšího počasí, takže nám část propršelo. Přesto jsme si San Teodoro zamilovala a další rok jsme se do něj opět vrátili, sice jen na jednu noc, ale stejně jsme si ho nechtěli nechat ujít. V roce 2020, to jsme zamířili na Sardinii již potřetí, jsme se rozhodli v San Teodoru zůstat celých čtrnáct dní. Předchozí rok jsme většinu Sardinie procestovali a v podstatě nám zbývalo už jen severní pobřeží nad Olbií a také jsme se velmi těšili, že navštívíme všemi doporučovaný záliv Golfo di Orosei, kde se nacházejí dechberoucí pláže, které dokonce můžete zahlédnout i v několika hollywoodských trhácích.  Golfo di Orosei se nachází kousek jižně pod San Teodorem.


Pokud vás jednou cesty do tohoto půvabného městečka zavedou, určitě se běžte večer projít po centru. Přivítá vás příjemná večerní atmosféra, trhy a krásné náměstí s kostelíkem. Centrum San Teodora není velké, ale zato nepostrádá svůj osobitý šarm a určitě vás po pár večerech nepřestane nudit. Ve městě se nachází velké množství restaurací a kaváren. Za nás bych určitě doporučila restauraci Da Nardino, která nabízí delikatesy z tradiční sardinské kuchyně, ryby, těstoviny a na své si přijdou i milovníci klasické italské pizzy. Vybrat si můžete i z velké nabídky kvalitních a výborných vín. Je to sice restaurace trošku dražší, ale stojí opravdu zato. Druhou restauraci, kterou bych také doporučila je restaurace kousek od pláže La Cinta, Verde Acqua. Tam nám s přítelem také moc chutnalo a trávili jsme zde často čas oběda. Z restaurací z trošku nižší cenové kategorie jsme si oblíbili La Taverna degli Artisti, kterou také najdete u jednoho z přístupů na pláž La Cinta hned vedle místního kempu. Je to moc pěkná restaurace, ceny jsou příznivé a jídlo moc dobré. Já jsem si zde často dávala špagety allo scoglio s mořskými plody. Na dobrou zmrzlinu poté můžete třeba zajít do zmrzlinárny v centru města - Il Geloviola.


 
centrum San Teodora


Po obědě můžete vyrazit na jednu z místních pláží. Hlavní pláže jsou zde tři - La Cinta, Cala d’Ambra a Isuledda. La Cinta je dominantní pláží San Teodora. Je to krásná pláž s bílým pískem a smaragdově modrým mořem a táhne se do dálky až 3,5 km. Vstup do moře je mělký a pozvolný, ideální tak pro malé děti. V sézoně je to turisticky velmi vyhledávaná pláž a proto bývá samozřejmě poměrně plná. Naštěstí se ale dá jít víc dozadu po pláží, kde už tolik lidí není, protože většinou s malými dětmi nechtějí chodit tak daleko. Z pláže je krásný výhled na nedaleký ostrov Tavolora a pokud pohlédnete na opačnou stranu od moře, tak se můžete pokochat pásem kopců a hor, které pobřeží lemuje a za kterým večer zapadá slunce. Mně osobně se moc líbí, že zde slunce nezapadá nad mořem, ale nad pevninou, protože to vytváří zas úplně jiné světlo nad pláží a má to také svoje kouzlo :) 

pláž La Cinta


Když půjdete poté dál podél pobřeží směrem do centra města narazíte na další pláž, Cala d’Ambra. Tato pláž je vzhledem taková víc divočejší. Je užší, ale také se táhne do větší dálky. Bílý písek se zde více míchá s většími kameny a oblázky, která se povalují podél břehu i ve vodě. Po ní se můžete poté vydat ještě k poslední pláži Isuledda, která se nachází na druhé straně městečka. Tato pláž je určitě nejmenší ze všech, ale neméně krásná. Je oblíbená i mezi potápěči, protože je z jedné strany lemována členitými útesy, kde se dá při klidném moři potápět. pláž Isuledda


San Teodoro nás tenkrát před třemi lety přivítalo s otevřenou náručí a proto se do něj neustále vracíme. Je to malebné menší městečko, které i přes jeho velikost nabízí hodně. Krásné procházky po pláži, rušný večerní život i rozmanité gastronomické zážitky. Je i ideálním styčným bodem pro vaše výlety do okolí. Můžete vyrazit do nedaleké Olbie a navštívit zde jedno z největších archeologických muzeí na ostrově. Severněji nad Olbií naleznete další nejkrásnější pláže na ostrově, které lemují tzv. smaragdové pobřeží - Costa Smeralda. Tato část je i častým cílem luxusních jachet a lodí, které naleznete v každém přístavu. Výlet si můžete udělat i jižním směrem od San Teodora do zálivu Golfo di Orosei, který je proslulý svými nádhernými plážemi lemovanými vysokými útesy. V blízkosti zálivu se nachází i jeskyně Ispinigoli, pyšnící se největším stalagnátem (sloup, který vznikne spojením stagtitu a stalagmitu) v Evropě. Ispinigoli je také jedna z největších jeskyní na ostrově. Pokud se vydáte ze San Teodora po hlavní dálnici severněji do středu ostrova, narazíte zde na větší město Nuoro. Není to zrovna nejhezčí město na ostrově, ale nachází se zde velmi zajímavé a pěkné etnografické muzeum, které vás seznámí s historií tradičních řemesel a zvyků na ostrově a je zde k prohlédnutí i velké přehlídka tradičních krojů. No, co vám budu povídat, pro šicí nadšence určitě zážitek :)


záliv - Golfo di Orosei

návštěva jeskyně Ispinigoli

muzeum v Nuoru


obědy v San Teodorupláž La Cinta a my
Používá technologii služby Blogger.