Social icons

O mně

Vítám vás na Jedu v šití! 

Jak už název napovídá, tento blog je především o šití a o všech radostech i strastech, které mi do života přináší. Tento blog je ale i pro ty, kteří této zálibě propadli stejně jako já a vědí, že je to už jen tak asi nepustí :) A jak to všechno začalo?
Jelikož jsem docela psací typ a nedokážu si svůj život představit bez psaní deníků (kterých už mám popsaných nespočet), tak mě už nějakou dobu lákalo si založit i takový internetový veřejný deníček. Online blog mě napadl v minulosti vlastně už hodněkrát, ale vždy jsem ten nápad ihned zavrhla, a to především z důvodu, že ač na počítačích pracuji celý život, jsem na ně celkem dost levá (nedokázala jsem si představit, jak se takový blog vůbec zakládá) a ani jsem vlastně pořádně nevěděla, o čem by můj blog mohl být. Nikdy jsem u žádného koníčku v životě moc dlouho nevydržela, nikdy mě ani moc zásadně nebavil žádný předmět ve škole a vždycky jsem se tak potácela v životě sem tam, od jedné věci k druhé a v ničem ani moc nevynikala. Samozřejmě jsem koníčky nějaké měla. Hrála jsem téměř pátnact let softball, švihám celkem obstojně i tenisovou raketou, vždy mě bavily knížky a dokonce jsem jednu dobu ujížděla i na kaligrafii, ale nikdy předtím jsem nenašla to Ono, ten pocit, kdy bych cítila, že mě to opravdu baví a jsem ochotná tomu věnovat maximum svého času.


Pak se ale stal zázrak. Potom, co jsem nejdřív navštěvovala osm let jazykové gymnázium, vystudovala obor nutriční terapeut na 1.lékařské fakultě Univerzity Karlovy, téměř dostudovala inženýra výživy a chemie potravin na ČZU, čtyři roky strávila jako markeťák a produkční v hudebním byznysu v rámci pořádání jednoho z největších festivalů v Čechách, tak najednou, po všech těch letech mě to osvítilo a přibližně před rokem a půl se ve mně zrodil nápad, že bych se chtěla naučit šít, a že jsem to vlastně vždy chtěla umět. Nikdy nic předtím v mém dosavadním životě ani trochu nenaznačovalo, že bych k takové zálibě někdy směřovala, a že bych tomu mohla věnovat i tolik času, který tomu dávám nyní. Doteď občas přemýšlím nad tím, jak jsem na to vlastně přišla, ale najednou mě to popadlo a já se prostě přihlásila na kurzy šití. 
Moje zkušenosti se šitím byly do té doby dá se říct nulové. Doma jsme sice vždy šicí stroj měli a oba moji rodičové na něm celkem dost slušně umí šít, ale za to já jsem na ten náš rodinný šicí stroj sáhla do svých sedmadvaceti let asi tak celkově jedenkrát. Bylo mi jedenáct a celé rodině jsem ušila k Vánocům polštáře, respektive obaly na polštář a ty jsem pak vycpala vatou. Zřejmě v té době ve mně asi přibližně zakořenila představa, že budu švadlena, a že mě šití baví a tato představa zůstala hodně dlouho uschována hluboko někde na dně mých představ a snů o mém budoucím životě. Každopádně jeden z těch polštářů vydržel až dodnes a budiž to bráno jako znamení, že něco na těch mých šicích schopnostech přece jenom bude :)


Na kurzy šití jsem se na začátku přihlásila k úžasné a talentované Lucii Bašusové z Manualkterá má ateliér na Jiřího z Poděbrad v Praze. To bylo na jaře roku 2018. V zimě jsem si následně pořídila i svůj první klasický šicí stroj a poté již následovaly i další šicí stroje jako overlock a coverlock. Lucka mě na kurzech naučila vše, co umím a jsem jí za to nesmírně vděčná. Na její kurz jsem se po prvním absolvovaném kurzu po nějaké době opět znova vrátila a chystám se jí navštívit do budoucna ještě vícekrát. Co se týká mých schopností šít v současné době, popravdě já osobně se zatím stále počítám mezi pokročilé začátečníky a tento blog je především mým příběhem o snaze se to naučit lépe a neustále se v tom zdokonalovat. Nenaleznete zde žádné návody (alespoň prozatím.)), jak něco ušít nebo zkonstruovat, ale jde především o takový můj veřejný deník, ze kterého se dozvíte, jak jsem objevila tento nádherný koníček, který mě pořád moc baví a dělá mi radost.


Společně se šitím a tvořením vlastních kousků oblečení či dárků pro své okolí, jsem objevila i kouzlo různých druhů látek. Baví mě nové látky objevovat, vybírat, pracovat s nimi a začala jsem se celkově o vše kolem nich hodně zajímat. Do budoucna chystám i další vlastní projekty, které se samotných látek týkají. Ale o tom až později. .)
Janča 
Používá technologii služby Blogger.